پوشش پلیمری هوشمند لوله‌ها smart polymer coating for pipelines

پوشش‌های پلیمری هوشمند لوله‌ها از مواد شیمیایی ارزان ساخته می‌شوند

یک رویکرد نوآورانه نسبت به پوشش‌های پلیمری هوشمند یک راه‌حل پایدار برای حذف جیوه از آب ایجاد کرده است. این پوشش پلیمری هوشمند طیف وسیعی از کاربردهای دیگر از جمله جلوگیری از خوردگی و آسیب حلال در لوله‌های PVC را هم فراهم می‌کند. در ادامه با میلی‌لب همراه باشید.


مکس مان، سرپرست پروژه‌ی دانشگاه فلیندرز می گوید که پوشش‌های پلیمری هوشمند که از مواد شیمیایی ارزان‌قیمت حاصل از پالایش نفت و منابع دیگر ساخته شده است، می تواند از آسیب ناشی از اسید و آب رو سطوح بتنی هم جلوگیری کرده و حتی با یک فرآیند گرمایش ساده محل آسیب را ترمیم می‌شود.

این پلیمر به‌راحتی از گوگرد و دی‌سیکلوپنتادین (dicyclopentadiene یا DCPD) که یک محصول جانبی از پالایش نفت است ساخته می‌شود. با وجود چندکاره بودن، از این ماده می‌توان در طیف گسترده‌ای از کاربردهای مفید و برای افزایش طول عمر محصولات و اجزای صنعتی استفاده کرد. این حوزه‌ی جدید و هیجان‌انگیز از تحقیقات، شیمی بنیادی را به چندین کاربرد عملی مرتبط می‌کند.

دکتر بوئن ژانگ، محقق دانشگاه لیورپول، می‌افزاید: “روش ساخت این نوع از پوشش‌های پلیمری هوشمند ایمن‌تر از روش‌هایی است که قبلا برای پوشش‌های مشابه استفاده می‌شد. تیم پژوهشی فرآیندی در دمای پایین‌تر ایجاد کردند که از وقوع واکنش‌های فرار جلوگیری کرد.”

در کنار توان حفاظتی در برابر خوردگی، آسیب‌های ناشی از حلال‌ها، اسید و آب، این تحقیق نشان داد که این پوشش پلیمری می‌تواند حتی فلزات سمی مانند جیوه را جذب کند. قابلیت جذاب دیگر، قابل تعمیر بودن این پوشش است و خراش‌ها و آسیب‌ها را می‌توان با اعمال ساده‌ی گرما از بین برد. فرآیند تعمیرپذیری این پلیمر  به‌دلیل ساختار شیمیایی منحصربفرد آن است که امکان شکستن و تشکیل مجدد پیوندهای گوگرد-گوگرد را فراهم می‌کند.

پروفسور جاستین چالکر، پروفسور شیمی دانشگاه فلیندرز، می‌گوید که این پژوهش گام مهمی در زمینه‌ی پوشش‌های چندمنظوره است. ترکیب شیمیایی منحصربفرد پوشش‌های پلیمری هوشمند، محافظت از بسترها و لایه‌ها، و حذف فعال ترکیبات سمی جیوه از آب و نفت را امکان پذیر می‌سازد؛ در حالی که قابلیت تعمیر آن پایداری‌اش را تضمین می‌کند. این پلیمر در برابر حلال‌ها مقاوم است و می‌تواند جیوه را هم از مخلوط نفت و آب حذف کند، که در صنعت نفت و گاز اهمیت بسیاری دارد.

 

مرجع: phys.org

بیشتر بخوانید

 

شما در Mililab می‌توانید وسیع‌ترین طیف اطلاعات و آگهی‌های فروش مواد شیمیایی داخلی و خارجی را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف بیابید. همچنین، مجموعه‌ی کاملی از انواع دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی در این قسمت قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare