مواد شیمایی اولیه داروسازی

مواد شیمیایی اولیه صنعت داروسازی

داروسازی صنعت پیشرفته‌ای است که تخصص‌های بسیاری در آن دخیل هستند. در همان حال، این صنعت محدودیت‌های زیادی هم دارد که باعث می‌شود در سطح فناوری متفاوتی نسبت به بسیاری صنعت‌های دیگر قرار بگیرد. صنعت داروسازی به دقت و مراقبت بی‌نهایت زیادی در تک تک مراحل تولید، از تهیه مواد شیمیایی اولیه تا محصول نهایی نیاز دارد.


در این مقاله قصد داریم تا نگاه عمیق‌تری به مواد شیمیایی اولیه مورد استفاده در صنعت داروسازی بیاندازیم. در ادامه، انواع مواد اولیه‌ی داروسازی را دسته‌بندی می‌کنیم و هر کدام را شرح می‌دهیم. به طور کلی، مواد خام داروسازی را می‌توان به سه دسته‌ی زیر تقسیم کرد:

  1. اجزای دارویی فعال (API)
  2. مواد غیرفعال یا دارورسان (excipients)
  3. مواد اولیه‌ی بسته‌بندی

 

۱. APIها

API یکی از اجزای اصلی یک دارو است که از دیدگاه دارویی فعال است و به نحوی مسئول حل مشکل است. صحت و دقت دو جنبه‌ی بسیار کلیدی و ضروری مواد اولیه‌ی ساخت APIها هستند.

قدرت APIها:

استانداردهای مشخصی برای تعیین قدرت APIها در هر دارو وجود دارد. سازمان‌های غذا و دارو مانند FDA از تولیدکنندگان می‌خواهند تا میزان قدرت و موثربودن محصولاتشان را چه به صورت آزمایشگاهی و چه در بیماران واقعی اثبات کنند.

پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی اجزای دارویی فعال یا APIها به ۱۹۸/۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برسد که نرخ رشد سالانه‌ی ۶/۴ درصدی را نشان می‌دهد. انقضای پتنت‌ها، اقدامات دولتی، نفوذ بازار و افزایش میزان جمعیت سالمند از عامل‌های اصلی چنین رشدی هستند. بزرگترین سازندگان API در آسیا و به ویژه کشورهای هند و چین هستند.

مواد شیمایی اولیه داروسازی

 

۲. دارورسان‌ها

دارورسان‌ها (excipients) اجزای غیرفعال یا حامل‌های دارویی هم خوانده می‌شوند. این مواد شامل حلال‌ها و سایر حامل‌ها هستند. دارورسان‌ها وظیفه‌ی بسیار مهمی بر عهده دارند. آنها علاوه بر این که باعث افزایش حجم و پایداری داروها می‌شوند، به جذب بیشتر آنها کمک کرده و از تغییر ماهیت مواد دارویی جلوگیری می‌کنند. آیین‌نامه‌های فراوانی از سوی موسسه‌های استاندارد دارویی بین‌المللی برای تایید کیفیت مواد دارورسان وجود دارد.

تحلیل‌گران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که بازار دارورسان‌ها با یک نرخ رشد سالانه‌ی ۶/۵۳ درصدی در سال ۲۰۲۱ به ۷/۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برسد. عامل اصلی این رشد افزایش مصرف داروهای خوارکی است. آمریکای شمالی بزرگترین سهم در بازار دارورسان‌ها را دارد. حضور تولیدکنندگان بزرگ و افزایش تقاضا و فروش دارو در این منطقه به رشد بازار آن کمک می‌کند. اروپا و منطقه‌ی آسیا-اقیانوسیه به ترتیب در در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

۳. مواد بسته‌بندی دارویی

بسته‌بندی در صنعت داروسازی هم باید کامل و دقیق باشند. مواد اولیه‌ی مورد استفاده در بسته‌بندی صنعت دارویی تنوع زیادی دارد و شامل پلاستیک‌ها‌، پلیمرها، شیشه، فویل آلومینیوم، کاغذ و بسیاری مواد دیگر است. بازار جهانی بسته‌بندی دارویی فراتر از ۸۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. آمریکای شمالی و اروپا سهم اصلی را این قسمت دارند. پیشرفت در فناوری دارورسانی محرک اصلی استفاده از بسته‌بندی‌های نوآورانه در صنعت دارویی است. این موضوع باعث افزایش تقاضا برای مواد اولیه‌ی بسته‌بندی متفاوت شده است.

 

شما در میلی‌لب می‌توانید مواد اولیه‌ی دارویی تولیدکنندگان داخلی و خارجی را در قسمت مواد شیمایی بیابید. مجموعه‌ی کاملی از اطلاعات دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی داخلی و خارجی در این قسمت قابل دسترسی است.

 

منبع: worldofchemicals.com

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare