محصولات پاک‌کننده باعث آلودگی فضای داخلی می‌شوند Cleaning products cause indoor pollution

محصولات پاک‌کننده باعث آلودگی فضای داخلی خانه‌ها می‌شوند

ترکیبات آلی آزادشده از محصولات پاک‌کننده در حین تمیزکردن می‌تواند منجر به آلودگی فضاهای داخلی شود. میزان این آلودگی حتی می‌تواند در سطح ترافیک خیابان باشد. در ادامه با میلی‌لب همراه باشید.


 

مواد شیمیایی به نام “مونوترپن”‌ها اغلب به محصولات پاک‌کننده تجاری اضافه می‌شوند تا رایحه‌های القاکننده‌ی تازگی همانند لیمو یا کاج را ایجاد کنند. اما تجمع بالای مونوترپن‌ها می‌تواند در فضای داخل خانه‌ها به‌ویژه در مکان‌هایی با تهویه‌ی ضعیف به‌طور متناقضی به عنوان آلاینده رفتار کنند.

مونوترپن (Monoterpene) زیرشاخه‌ای از ترپن‌ها است که دسته‌ای از مواد آلی هستند که در طبیعت بیشتر در اسانس گیاهان یافت می‌شوند. هیدروکربن‌های ترپنی فرمول مولکولی به‌شکل C5H8)n) دارند. در مونوترپن ۲ جزء ایزوپرن وجود دارد و فرمول مولکولی آن C10H16 است. یکی از رایج‌ترین مونوترپن‌ها لیمونین (Limonen) است که در پوست مرکباتی مثل پرتقال و برگ و تنه درخت کاج موجود است.

استنشاق منظم مونوترپن‌ها می‌تواند باعث تحریک مجراهای تنفسی، سردرد، آسیب به اندام‌ها یا حتی سرطان شود. مونوترپن‌ها در غلظت‌های بالا با اُزن واکنش می‌دهند و نانوذراتی را تولید می‌کنند که به نوبه‌ی خود تحریک‌کننده هستند. در مطالعه‌ای از دانشگاه ایندیانا، پژوهشگران محصولات پاک‌کننده تجاری و واکنش‌های شیمیایی آنها با اُزن موجود در هوا که در نهایت منجر به تولید آلاینده‌های داخلی می‌شوند را بررسی کردند.

این آزمایش‌ها در اتاقی به اندازه‌ی یک آشپزخانه با تهویه‌ی معمولی انجام شد. کف‌ها و سطوح با یک محصول تمیزکننده تجاری به مدت حدود ۱۵ دقیقه تمیز شدند تا یک جلسه‌ی معمولی تمیزکاری روزانه را شبیه‌سازی کنند. در عرض چند ثانیه، غلظت مونوترپن‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد و از طرف دیگر میزان اُزن کاهش داشت. در همین حین، محصولات واکنش‌های شیمیایی بین مونوترپن و اُزن در هوا شناسایی شدند. با تجمع بیشتر محصولات واکنش اُزن و مونوترپن، میزان نانوذرات آلاینده هم به صورت چشمگیری افزایش پیدا کردند.

نکته‌ی نگران‌کننده میزان غلظت نانوذرات بعد از یک جلسه تمیزکاری عادی بود که با میزان آلودگی ترافیکی در یک خیابان شلوغ برابری می‌کرد. این نانوذرات خطری برای سیستم تنفسی هستند چون‌که به عمق ریه‌ها نفوذ می‌کنند و حتی می‌توانند وارد جریان خون شوند و عوارض تنفسی و قلبی عروقی ایجاد کنند. در حالی که خطرات ذرات مرتبط با آلودگی وسایل نقلیه به‌خوبی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اثرات آلودگی ذرات فضاهای داخلی که محصولات پاک‌کننده تجاری ایجاد می‌کنند تاکنون نادیده گرفته شده است.

این یافته‌ها به‌ویژه برای افرادی که شغل تمیزکاری دارند و افرادی که میزان تمیزکردن خود را در طول همه‌گیری COVID-19 افزایش داده‌اند، مهم است. تا زمانی که اثرات این نانوذرات بر سلامت عمومی بهتر درک نشده باشد، کاهش زمان صرف‌شده برای تمیزکاری با محصولات تجاری حاوی مونوترپن و نصب فیلترهای ازن ممکن است ایده‌ی بدی نباشد.

 

مرجع: thenakedscientists

بیشتر بخوانید

 

شما در Mililab می‌توانید وسیع‌ترین طیف اطلاعات و آگهی‌های فروش مواد شیمیایی داخلی و خارجی را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف بیابید. همچنین، مجموعه‌ی کاملی از انواع دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی در این قسمت قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare