متفورمین با نقص مادرزادی پسران مرتبط است Metformin Birth Defects

متفورمین با نقص مادرزادی پسران مرتبط است

یک مطالعه‌ی گروهی جدید نشان می‌دهد پسرانی که پدرانشان داروی دیابت نوع ۲ متفورمین را سه ماه قبل از بارداری مصرف کرده‌اند، بیشتر در معرض نقص مادرزادی هستند. در ادامه با میلی‌لب همراه باشید.


تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد مردانی که سه ماه قبل از بچه‌دارشدن از داروی دیابت نوع ۲ متفورمین (Metformin) استفاده کرده‌اند، احتمالا در معرض خطر بیشتری برای داشتن پسرانی با نقص مادرزادی هستند.

این مطالعه که برروی داده‌های مراقبت‌های بهداشتی دانمارک انجام شده است، افزایش قابل‌توجهی در خطر نقص دستگاه تناسلی پسرانی که پدرانشان نسخه‌ای از متفورمین مصرف کرده‌اند را نشان داد. متفورمین با برندهای گلوکوفاژ (Glucophage)، ریومت (Riomet) و گلومتزا (Glumetza) که حدود سه ماه قبل از لقاح مصرف شده‌اند مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. این تقریبا مدت زمانی است که طول می‌کشد تا اسپرم در بدن پدران بالغ شود. بر اساس این مطالعه، ارتباطی بین نقص مادرزادی دختران و مصرف متفورمین پدران مشاهده نشد.

مارتن ونسینک، یکی از نویسندگان این مطالعه و کارشناس بهداشت عمومی در دانشگاه Southern Denmark، به رویترز می‌گوید: «این یافته می‌تواند دلیل دیگری برای اولویت دادن بیشتر به سلامت پدران باشد.»

این مطالعه سوابق پزشکی کودکان متولدشده بین سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۶ را بررسی کرد که پدرانشان احتمالاً متفورمین، انسولین یا سایر داروهای دیابت مصرف می‌کردند. پژوهشگران داده‌های موجود را تنها زمانی که برای مادر هیچ داروی دیابتی تجویز نشده یا بیماری دیابت تشخیص داده نشده بود در تحقیق گنجاندند.

طبق این تحقیق، از حدود ۱/۱ میلیون کودکی که سوابق آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، ۳/۳ درصد حداقل یک نقص مادرزادی عمده داشتند. براساس گزارش سی‌ان‌ان، این رقم در پسرانی که برای پدرانشان سه ماه قبل از بارداری متفورمین تجویز شده است به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود – ۴/۶ درصد!

این روند در میان افرادی که سایر داروهای دیابت مصرف می‌کردند مشاهده نشد. به عنوان نمونه، تنها ۳/۱ درصد از کودکانی که پدرانشان مبتلا به دیابت نوع ۲ بوده و متفورمین برای آنها تجویز نشده بود، نقص مادرزادی داشتند. به‌طور مشابه، جنین‌هایی که یک سال قبل یا کمتر از سه ماه پس از مصرف نسخه‌ها تشکیل شده‌اند، تنها دارای سطوح پایه‌ی نقص‌های مادرزادی بودند. این موضوع حتی در کودکانی که خواهر یا برادری با نقص مادرزادی مرتبط با متفورمین داشتند هم صادق بود. این مشاهده ارتباط وقوع نقص‌های مادرزادی با تأثیرات حاد دارو بر روی اسپرم را تایید می‌کند.

ژرمن باک لوئیس، اپیدمیولوژیست دانشگاه George Mason در سرمقاله‌ای پیشنهاد می‌کند که نقص مادرزادی ممکن است ناشی از اثر دارو در کاهش سطح تستوسترون باشد، اما انجام تحقیقات بیشتر در مورد مکانیسم اثر مشاهده‌شده ضروری به‌نظر می‌رسد.

به گزارش سی‌ان‌ان، سازمان غذا و داروی آمریکا هم‌اکنون به مردانی که قصد بچه‌دارشدن دارند نسبت به مصرف متفورمین و تاثیر آن بر نقص‌های مادرزادی پسران هشدار نمی‌دهد. اما ونسینک به رویترز می‌گوید که شاید بهتر باشد مردان قبل از اقدام به بارداری، داروهای دیابت را با نظر پزشک خود عوض کنند.

چانا جایاسنا، رئیس بخش آندرولوژی امپریال کالج لندن نسبت به تغییر فوری پروتکل‌های بالینی هشدار می‌دهد. جایاسنا به رویترز گفت: «مردان مبتلا به دیابت نباید مصرف متفورمین را قطع کنند، اما این موضوع ارزش بررسی بیشتر دارد». وی اضافه کرد که نتایج این پژوهش تامل‌برانگیز بوده اما قاطع نیست.

 

مرجع: the-scientist

بیشتر بخوانید

 

شما در Mililab می‌توانید وسیع‌ترین طیف اطلاعات و آگهی‌های فروش مواد شیمیایی داخلی و خارجی را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف بیابید. همچنین، مجموعه‌ی کاملی از انواع دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی در این قسمت قابل دسترسی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare