ساخت خانواده‌ی جدیدی از کاتالیزروها New family of catalysts

ساخت خانواده‌ی جدیدی از کاتالیزورها که چندین فرآیند شیمیایی را بهبود می‌بخشند

دانشمندان در دانشگاه آلیکانته موفق به ساخت خانواده‌ی جدیدی از کاتالیزورها با ویژگی‌های منحصربفرد شده‌اند که می‌توانند متناسب با نوع فرآیند شیمیایی تغییر رفتار دهند. در ادامه با میلی‌لب همراه باشید.


آزمایشگاه نانوتکنولوژی مولکولی دانشگاه آلیکانته (NANOMOL) موفق به ساخت خانواده‌ی جدیدی از کاتالیزورها با ویژگی‌های سفارشی شده‌ است که می‌توانند با خاصیت‌های ایده‌آل هر فرآیند شیمیایی تولید شوند. این کاتالیزورها نه تنها پیشرفت‌های قابل توجهی را در تولید سوخت و مواد واسطه‌ی دارویی نشان داده‌اند، بلکه تهیه‌ی آنها ساده‌تر و پایدارتر از جایگزین‌های کنونی است. همچنین، ویژگی‌های آن‌ها را می‌توان با دقت زیادی برای مطابقت با نیازهای هر فرآیند تغییر داد.

پژوهشگران دانشگاه آلیکانته با ترکیب ویژگی‌های چندین زئولیت ماده‌ی جدیدی طراحی کرده‌اند؛ زئولیت‌ها به عنوان کاتالیزورهای طبیعی و مصنوعی کاربردهای زیادی در صنایع شیمیایی دارند. با این حال، زئولیت‌ها نمی‌توانند مولکول‌های بزرگ را تبدیل کنند چراکه منافذ بسیار باریکی در ساختار آنها وجود دارد. به لطف فناوری جدید، ساخت ماده‌ای با عملکرد فنی بهبود‌یافته امکان‌پذیر است که خواص عالی زئولیت‌های مختلف را در یک کاتالیزور واحد جمع می‌کند. برای انجام این کار، تیم دانشگاه آلیکانته از آزمایشگاه نانوتکنولوژی مولکولی از فرآیندی استفاده کرده است که شامل تبدیل زئولیت‌ها به مواد پایدارتر است. با کنترل این تبدیل، محققان موفق به ترکیب ویژگی‌های چندین زئولیت در یک ماده‌ی واحد شده‌اند که نشان‌دهنده‌ی پیشرفتی بی‌نظیر در این زمینه است.

به گفته‌ی خاویر گارسیا استاد شیمی معدنی دانشگاه آلیکانته و مدیر NANOMOL، این کاتالیزورهای جدید فرصتی استثنایی برای بهبود فرآیندهای شیمیایی است که شامل تبدیل مولکول‌های حجیم هم می‌شود. این کاتالیزورها حتی پایداری فرآیندهای شیمیایی، صرفه‌جویی در انرژی و منابع طبیعی را بهبود می‌دهند.

توانایی تولید کاتالیزورهایی که خواص چندین زئولیت را با هم ترکیب می‌کنند، فرصت‌های بی‌شماری را در بخش‌هایی مانند داروسازی، مواد شیمیایی و بازیافت پلاستیک‌ها ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، این کاتالیزورها امکان کاهش قابل توجه دمای مورد نیاز برای تجزیه‌ی پلاستیک‌های مختلف را فراهم می‌کنند که این به معنای صرفه‌جویی چشمگیر در انرژی و انتشار دی‌اکسید کربن است. به طور مشابه، کاتالیزورهای بهینه‌سازی‌شده برای سنتز ترکیبات دارویی می‌توانند کارایی کاتالیزورهای موجود را بیش از شش برابر افزایش دهند. این پژوهشگران اعتقاد دارند که تایید نتایج این دستاورد در فرآیندهای مختلف و با مولکول‌های مختلف مزیت‌های فراوان کاتالیزورهای هیبریدی جدید را نشان می‌دهد.

این کشف به‌تازگی به عنوان پتنت به ثبت رسیده و مذاکراتی برای بازاریابی این فناوری با یک شرکت بزرگ بین‌المللی شیمیایی انجام شده است. نتایج این دستاورد در مجله‌ی Journal of the American Chemical Society منتشر شده است.

 

مرجع: phys.org

بیشتر بخوانید

 

شما در mililab می‌توانید وسیع‌ترین طیف اطلاعات و آگهی‌های فروش مواد شیمیایی داخلی و خارجی را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف بیابید. همچنین، مجموعه‌ی کاملی از انواع دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی در این قسمت قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare