باکتری‌های مهندسی‌شده کربن منفی مواد شیمیایی Engineered bacteria negative carbon emissions

باکتری‌های مهندسی‌شده مواد شیمیایی با انتشار کربن منفی تولید می‌کنند

دانشمندان باکتری‌های مهندسی‌شده ساخته‌اند که برای تولید مواد شیمیایی موجود در رنگ‌برها و ضدعفونی‌کننده‌ی دست از دی‌اکسید کربن موجود در هوا استفاده می‌کنند. در این فرآیند دی‌اکسید کربن از هوا کاسته شده و انتشار منفی کربن اتفاق می‌افتد. در ادامه با میلی‌لب همراه باشید.


 

باکتری‌های مهندسی‌شده که دی‌اکسید کربن هوا را به ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در پاک‌کننده‌ی رنگ و ضدعفونی‌کننده‌ی دست تبدیل می‌کنند، می‌توانند رهیافت جدیدی با انتشار کربن منفی برای تولید مواد شیمیایی صنعتی ارائه دهند.

مایکل کوپکه و همکارانش در LanzaTech در ایلینویز با جستجو در میان سویه‌های یک باکتری تولید‌کننده‌ی اتانول به نام Clostridium autoethanogenum  آنزیم‌هایی را شناسایی کردند که به میکروب‌ها اجازه می‌دهد به جای اتانول، اَستون (Acetone) تولید کنند. اَستون در ساختن پاک‌کننده‌ی رنگ‌ها و لاک ناخن کاربرد دارد. این پژوهشگران سپس ژن‌های این آنزیم‌ها را در یک ارگانیسم ترکیب کردند. آنها همین فرآیند را برای تولید ایزوپروپانول که به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود، تکرار کردند.

این باکتری‌های مهندسی‌شده دی‌اکسید کربن هوا را برای تولید مواد شیمیایی تخمیر می‌کنند. کوپکه می‌گوید: «فرآیندی مشابه تخمیر ماء‌الشعیر را تصور کنید. اما به‌جای استفاده از یک نوع مخمر که قند را برای تولید الکل می‌خورد، میکروبی داریم که می‌تواند از دی‌اکسید کربن تغذیه کند.»

پس از افزایش ۶۰ برابری مقیاس آزمایش‌های اولیه، این تیم تحقیقاتی دریافت که این فرآیند تقریباً ۱/۷۸ کیلوگرم کربن به ازای هر کیلوگرم استون و ۱/۱۷ کیلوگرم به ازای هر کیلوگرم ایزوپروپانول از هوا مصرف می‌کند. در حالت عادی و با روش‌های سنتی، این مواد شیمیایی با مصرف سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند که به ترتیب ۲/۵۵ و ۱/۸۵ کیلوگرم دی‌اکسید کربن به ازای هر کیلوگرم استون و ایزوپروپانول منتشر می‌کنند.

به گفته‌ی محققان، اگر این باکتری‌های مهندسی‌شده به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، منجر به ۱۶۰ درصد کاهش در انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. کاربرد این رهیافت جدید می‌تواند با استفاده از گازهای زائد حاصل از سایر فرآیندهای صنعتی مانند تولید فولاد پایدارتر و گسترده‌تر هم بشود.

مایکل جئوت، عضو تیم تحقیقاتی در دانشگاه نورث وسترن ایلینویز می‌گوید: «ما در حال حاضر به دنبال راه‌هایی برای همزیستی بهتر با این سیاره هستیم. آنچه در مورد این کار هیجان انگیز است این است که واقعاً ظرفیت‌های ما را با مشارکت علم زیست‌شناسی به کار می‌گیرد تا آنچه که به صورت پایدار و تجدیدپذیر لازم است در زمان و مکان مورد نیاز ایجاد کنیم.»

کوپکه می‌گوید: «رویکردی که ما توسعه داده‌ایم مسیری را برای توسعه‌ی آینده ارائه می‌کند و تولید سایر مواد شیمیایی را که می‌توان به روشی مشابه با کربن منفی تولید کرد، شتاب می‌دهد.»

 

مرجع: Newscientist

بیشتر بخوانید

 

شما در Mililab می‌توانید وسیع‌ترین طیف اطلاعات و آگهی‌های فروش مواد شیمیایی داخلی و خارجی را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف بیابید. همچنین، مجموعه‌ی کاملی از انواع دستگاه‌ها، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات آزمایشگاهی در این قسمت قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

Click outside to hide the compare bar
Compare